PŁOCK: Płocki Piknik Lotniczy 2013 01-02.06.2013 - relacja z imprezy

1 post / 0 new
pawi
Portret użytkownika pawi
Offline
Dołączył:: 03/05/2009
Posty: 4848
PŁOCK: Płocki Piknik Lotniczy 2013 01-02.06.2013 - relacja z imprezy

Płocki Piknik Lotniczy to impreza, która cyklicznie od 2007r. odbywa się w Płocku. Niestety rok temu piknik nie odbył się i organizatorzy zdecydowali zmienić nazewnictwo imprezy. Zamiast kolejnych numerów w nazwie pojawił się rok. Tegoroczna edycja zapowiadana była już od dłuższego czasu. Z zagranicznymi gwiazdami włącznie. Po tydzień wcześniej całkowicie odwołanej imprezie lotniczej w Pile obawiano się o pogodę. Na szczęscie w dużej mierze pogoda dopisała i Płocki Piknik Lotniczy 2013 odbył się bez większych przeszkód pogodowych 1 i 2 czerwca br.

Hucznie zapowiedziane gwiazdy czyli Peggy Krainz, która miała dać pokaz chodzenia po skrzydłach utknęła już w czwartek nieopodal Lipska w mieście Altenburg. Niska podstawa chmur i ulewne deszcze uniemożliwiły jej dalszą podróż do Płocka. Podobna sytuacja spotkała Petera Besenyei'a, który ze swojego macierzystego lotniska ma mniej więcej godzinę lotu do Krakowa (gdzie miało być dotankowanie samolotu), czyli prawie tyle ile jego Corvus Racer R540 może leciec bez dotankowania. Przy pogodzie która panowała pod koniec tygodnia i w weekend w górych rejonach Tatr było niemożliwościa, aby bez zbędnego ryzyka dotrzeć na pokazy lotnicze do Płocka.

Jednak bez głównych gwiazd Płocki Piknik Loniczy odbył się i odniósł sukces. Tłumy ludzi na ulicach, tłumy ludzi na lotnisku, tłumy ludzi po jednej i drugiej stronie Wisły. Trzeba pamiętać, że Płocki Piknik Lotniczy to największa impreza masowa w Płocku, więc podczas jej trwania mieszkańcy nie zainteresowani piknikiem mogą czuć dyskomfort. Ale tak już jest podczas imprez masowych - jedni są zadowoleni, a drudzy nie.

Dwa lata temu do Płocka Marynarka Wojenna RP wysłała swój śmigłowiec Mi-14PŁ, który służy do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. W tym roku do Płocka przyleciał również Mi-14PŁ, tym razem w malowaniu Orka, które zostało nagrodzone w 2012r. podczas Royal International Air Tattoo w Fairford. Dodatkowo Marynarka Wojenna RP zadecydowała, że do Płocka przyleci jeszcze śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Seasprite oraz śmigłowiec dedykowany do zadań ratowniczych PZL-Swidnik W3WAM Anakonda. Rzadko kiedy na polskich pokazach lotniczych można spotkać tak pokaźną reprezentację Marynarki Wojennej RP.

Filmy z pokazów:

Płocku zjawiła się także bardzo popularna Grupa Akrobacyjna "Żelazny" z kilkuosobową załogą. "Żelaźni" w ciągu dwóch dni dali kilka pokazów akrobacji zespołowej, jak i indywidualnej.

Dodatkowo pojawił się także Artur Kielak, który przyleciał jego nowym samolotem XtremeAir XA41 / Sbach 300 (SP-EED). Pilot tego 300 konnego samolotu latał bardzo agresywnie i widowiskowo.


Film z pokazu:

Tuż po przemówieniach na niebie pojawiła się wielka atrakcja.Oficjalną część Płockiego Pikniku Lotniczego otworzył Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski oraz Prezes Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Bogusław Strześniewski. Towarzyszył im niezawodny komentator Tadeusz Sznuk. Tuż po przemówieniach na niebie pojawiła się wielka atrakcja - długi i dynamiczny pokaz Su-22, który mógł podobać się publiczności. Początkowo miały przylecieć dwa samoloty odrzutowe tego samego typu, ale ze względu na złe warunki pogodowe na macierzystym lotnisku zdecydowano o przysłaniu jednego samolotu.

Film z pokazu

Tuż po pokazie Su-22 na niebie pojawił się w dwukrotnym przelocie samolot transportowy Polskich Sił Zbrojnych C-130 Hercules.

 

Film z pokazu

W Płocku nie zabrakło także "mniejszych" atrakcji. Ciekawostką na pewno był jednen z najmniejszych samolotów na świecie - Hummelbird.

Pojawiła się także Formacja 3at3, kóra prezentowała swoje umiejętności latając w grupie 4 samolotów.

Był także śmigłowiec Mi-2, który stacjonuje na lotnisku Włocławek/Kruszyn. Dedykowany jest do zadań gaśniczych. Pilot kilkukrotnie nadleciał nad lustro Wisły, pobrał wodę i po wzniesieniu się dokonał jej zrzutu.

Kolejną ciekawostką było lądowanie na Wiśle samolotu Aviat A-1C Husky (na zdjęciu samolot widoczny jest przy plaży).

Na Płockim Pikniku nie mogło także zabraknąć skoczków spadochronowych. Początkowo ich skoki ze względu na niską podstawę chmur zostały odwołane, ale po porawie pogody skoki odbyły się bez przeszkód.

 

Niewątpliwie hitem był skok z szybowca. Przy okazji tego skoku przez głośniki na plaży rozległy się wołania o pomoc "Wisła! Wisła! Mam problemy z szybowcem - muszę skakać!!!"


Kilkakrotnie prezentował się także śmigłowiec Eurocopter EC-135, należący do Polsat News, przeprowadzającego transmisję z imprezy.

Na Płockim niebie pojawiła się także replika samolotu RWD-5, którym w 1933 roku Stanisław Skarżyński odbył lot z Warszawy do Rio de Janeiro. W dniu 8 maja 1933 odbył przelot bez lądowania nad Południowym Atlantykiem, z Saint Louis w Senegalu do Maceio w Brazylii. Przelot trwał 20 godzin 30 minut, z czego 17 godzin 15 minut nad oceanem. Wynikiem 3582 km ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie samolotów turystycznych o masie własnej do 450 kg.

Nad Wisła pojawiły się także samoloty ultralekkie typu Ekolot KR 030 Topaz. Zaprezentowały się w kilku przelotach oraz na wystawie statycznej.

Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku pojawiła się także replika samolotu Bleriot XI. Pierwszy samolot tego typu został wyprodukowany w 1909 roku przez Louisa Blériota.

Pojawiły się także samoloty Zlin 42M, pomalowane w barwy Polski oraz Niemiec.

Dodatkowo można było skorzystać z usług samolotów An-2, które przewoziły non-stop pasażerów. Loty widokowe odbywały się ponad miastem oraz nad Wisłą.

Nie można nie wspomnieć o aeroklubowej Wildze z logiem Miasta Płocka, która dzielnie wynosiła w powietrze szybowce.

Sympatycy lotnictwa "mniejszego" także znaleźli coś dla siebie.

Do Płocka przyleciało także bardzo dużo gości swoimi prywatnymi samolotami, których nie spośob tu wszystkich wymienić. Impreza przyciągnęła również tłumy widzów.

Podsumowując w kilku słowach Płocki Piknik Lotniczy 2013, możemy dość do wniosku, że mimo braku głównych zaproszonych gwiazd oraz zakorkowanego miasta impreza odniosła sukces. Atrakcji było bardzo dużo! Każdy fan lotnictwa mógł znaleźć coś dla siebie.

Portal lotniczy sky-watcher.pl jest Patronem Medialnym Płockiego Pikniku Lotniczego od 2010r.

Płocki Piknik Lotniczy 2013 - obejrzyj pełną galerię zdjęć - kliknij tu!

 

Do zobaczenia za rok w Płocku!

Paweł Jakubowski / sky-watcher.pl
Wideo: Justyna Osiecka

 

 

___________________________________________________________________________________


PriceRadar Image Banner 468 x 6016
Samouczek - czyli jak zacząć zabawę ze wstawianiem swoich zdjęć na forum