Producent samolotów - firma Airbus prognozuje, że w najbliższych 20 latach liczba samolotów, obsługujących ruch lotniczy w Polsce, zwiększy się trzykrotnie. Obecnie jest ich 67, w 2028 roku będzie 198 sztuk.
Airbus przedstawił swoje prognozy podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zakładana wielkość floty obejmuje krajowych i zagranicznych przewoźników oferujących loty z i do Polski oraz na terenie kraju. Producent szacuje, że w najbliższych 20 latach potrzebnych będzie około 166 nowych samolotów pasażerskich zabierających na pokład ponad 100 pasażerów. W tym samym czasie 35 starszych modeli zostanie wymienionych na nowsze, bardziej ekologiczne. Wartość nowych samolotów wyniesie 13 mld dolarów.
Większość ze 166 samolotów (148) będą stanowiły modele wąskokadłubowe, czyli dobrze znane pasażerom Airbusy z rodziny A320. Pozostałe 18 będzie pochodziła z rodziny A330/A340 i A350 XWB.
Polska jest bardzo ważnym krajem dla Airbusa - przekonywali przedstawiciele producenta, powołując się na polski PKB i wysokie zatrudnienie. Kolejny atut to organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Przyczyni się to z pewnością do wzrostu ruchu lotniczego. Popyt napędzany jest również przez ewoluujące sieci połączeń, ekspansję tanich linii lotniczych oraz postępującą liberalizację rynku.
- Ruch lotniczy w Europie Środkowej będzie rósł średnio o 6,4 procent rocznie w ciągu kolejnych 20 lat. Tempo to jest znacznie szybsze niż światowa średnia w tym samym okresie wynosząca 4,7 procent. Europejskie tanie linie zdołały już skorzystać z okazji, przejmując ponad 50 procent rynku połączeń między Polską a Europą w roku 2008 – powiedział menedżer ds. prognoz rynkowych w firmie Airbus, Paul Bonnabau.
Przedstawiciele Airbusa przypomnieli również o trwającej już 12 lat współpracy z Polską w dziedzinie produkcji samolotów. Przychody Airbusa i EADS ze współpracy z polskim przemysłem lotniczym wzrosły dwukrotnie od roku 2004 i do końca roku 2009 osiągną poziom 13 milionów dolarów. W latach 2005-2015 łączna wartość inwestycji i zakupów dokonanych przez Airbus/EADS w Polsce wyniesie 153 miliony dolarów.
Źródło: Airbus / latajznami.pl


