Boeing płaci, Lockheed inkasuje

1 post / 0 new
pawi
Portret użytkownika pawi
Offline
Dołączył:: 03/05/2009
Posty: 4848
Boeing płaci, Lockheed inkasuje

Boeing zdecydował się samodzielnie sfinansować rozwój F-15E Silent Eagle. W tym samym czasie komisja sił zbrojnych senatu pozytywnie zaopiniowała zakup dodatkowych 12 egz. F-22A.

W marcu Boeing przedstawił makietę F-15E, samolotu zmodernizowanego pod kątem zmniejszenia powierzchni odbicia radarowego (zobacz: Stealth dla ubogich?). Według udostępnionych wówczas informacji, producent poszukiwał partnerów, do współfinansowania projektu. Sam nie chciał ponosić całego ryzyka, związanego z przedsięwzięciem. W praktyce oznaczało to poszukiwanie klienta, z grona z państw-użytkowników F-15.

14 czerwca przedstawiciele koncernu poinformowali jednak, że zdecydowali się opłacić prace badawczo-rozwojowe ze środków własnych. Oświadczenie wydano na Le Bourget, licząc na zainteresowanie potencjalnych odbiorców. Oblot samolotu planowany jest na 3. kwartał 2010.

Tymczasem 17 czerwca członkowie komisji sił zbrojnych Kongresu USA zdecydowali się wyasygnować z najbliższego budżetu Pentagonu 369 mln USD, na zaliczkę do budowy 12 F-22A Lockheed Martina. Program tego samolotu, według założeń administracji Baracka Obamy, miał zostać zakończony w przyszłym roku, po wyprodukowaniu 187 egz. Choć propozycja komisji będzie musiała jeszcze zostać przyjęta w ogólnym głosowaniu, z reguły jej wnioski są już wynikiem międzypartyjnego konsensusu, a co za tym idzie – można mówić o wysokim prawdopodobieństwie kontynuowania programu.

Decyzja może być związana z zainteresowaniem Japonii zubożoną wersją Raptorów. Tokio wykazuje determinację, w kilkuletnich już próbach pozyskania tych maszyn. Nie odrzuciło nawet zapowiedzi, że będzie musiało finansować rozwój eksportowej wersji F-22, co może drastycznie podnieść cenę jednostkową. Ewentualny kontrakt na 40-60 samolotów wymaga jednak utrzymania linii produkcyjnej w zakładach Lockheed Martina. I prawdopodobnie pod tym kątem należy postrzegać ostatnią decyzję senackiej komisji sił zbrojnych.

Źródło: Altair.com.pl
Foto: Boeing

___________________________________________________________________________________


PriceRadar Image Banner 468 x 6016
Samouczek - czyli jak zacząć zabawę ze wstawianiem swoich zdjęć na forum