GE AVIATION: Węgierskie zakłady GE przerabiają silniki lotnicze na turbiny prądotwórcze

1 post / 0 new
pawi
Portret użytkownika pawi
Offline
Dołączył:: 03/05/2009
Posty: 4848
GE AVIATION: Węgierskie zakłady GE przerabiają silniki lotnicze na turbiny prądotwórcze

Zakłady GE Power & Water w węgierskim Veresengyhaz są kluczową w Europie Środkowo-Wschodniej fabryką GE, która przerabia silniki lotnicze w celu wykorzystania ich jako źródła energii elektrycznej i chłodu. Turbiny te wysyłane są z Wegier na cały świat, m.in. do USA, gdzie jedna z nich zasila największy szpital na świecie - Texas Medical Center (TCM) w Huston.

Dla TMC pracuje turbina LM6000, powstała na bazie silnika odrzutowego CF6. Korzysta z niego wiele dużych samolotów pasażerskich, w tym Air Force One. Silnik odrzutowy napędza wał generatora produkującego energię elektryczną. Daje to 48 megawatów energii elektrycznej, a dodatkowo ciepło i chłód dla systemów grzewczych i klimatyzacyjnych ośrodka. „Jesteśmy odpowiedzialni za właściwe funkcjonowanie ponad 6.500 szpitalnych łóżek”, mówi Steve Swinson, prezes i dyrektor wykonawczy Thermal Energy Corporation (TECO), operatora elektrowni obsługującej ośrodek. „Bez nas lekarze nie byliby w stanie wykonywać swoich obowiązków”. W porównaniu do prądu i ciepła kupowanego z sieci, elektrownia pozwala TECO ograniczyć emisje o przeszło 300.000 ton rocznie. Jest to równowartość dwutlenku węgla produkowanego przez 53.000 samochodów.

Technologia zbudowana na bazie silnika CF6 zapewnia dostawy elektryczności dla największego szpitala na świecie.

W 2012 roku, pismo Technology Review wydawane przez MIT uznało turbiny pochodzenia lotniczego za „kluczową innowację” w dziedzinie  „elastycznych i wysokosprawnych elektrowni opalanych gazem ziemnym”. Technologia zapewniła GE miejsce na liście 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie. Turbiny pochodzenia lotniczego to jednocześnie rdzeń działu Distributed Power, nowego przedsięwzięcia GE. Już około 2.100 turbin pochodzenia lotniczego produkuje energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców 73 krajów.

„Coraz więcej dużych odbiorców energii, w tym szpitali, zaspokaja swoje potrzeby energetyczne inwestując w niskoemisyjne i wysokosprawne moce wytwórcze”, powiedział Peter Stracar, dyrektor regionalny GE na Europę Środkowo-Wschodnią. „W Europie Środkowo-Wschodniej mamy 21 placówek, lecz zakłady GE Power & Water w Veresegyhaz to wizytówka GE w regionie. Z jednej strony są integralną częścią globalnego rynku technologii energetycznych, a z drugiej posiadają silne związki z regionem, gdzie zatrudniają 1.600 osób, korzystają z usług lokalnych dostawców i przyczyniają się do zwiększenia eksportu”, wyjaśnia Stracar.

130711 400x50restauracjeAffiliate Image Banner

Texas Medical Center (TMC) w Houston zajmuje obszar półtora razy większy niż nowojorski Central Park, co czyni go największym ośrodkiem leczniczym na świecie. Każdego roku tamtejsi lekarze przyjmują 7 milionów pacjentów i wykonują 350.000 operacji. Ośrodek dysponuje budżetem w wysokości 15 miliardów dolarów, jest to suma dwukrotnie przekraczająca budżet stanu Iowa. „To miejsce jedyne w swoim rodzaju”, przekonuje dr Robert C. Robbins, dyrektor TMC.

Źródło: GE Aviation





___________________________________________________________________________________


PriceRadar Image Banner 468 x 6016
Samouczek - czyli jak zacząć zabawę ze wstawianiem swoich zdjęć na forum