Pod koniec września ma zostać zakończona modernizacja i rozbudowa śląskiego lotniska. Po jej zakończeniu Port Lotniczy Katowice – Pyrzowice zyska nową drogę startową, nowoczesny układu przepompowni wód opadowych wraz z rozległą siecią elektroenergetyczną średniego i niskiego napięcia. Powstały także dwie linie zasilające urządzenia ILS-LOC i ILS-GP, które wchodzą w skład radiowego systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widoczności. Wszystkie te prace odbywały się z wykorzystaniem kabli średnich i niskich napięć oraz kabli telekomunikacyjnych dostarczonych przez Tele – Fonika Kable SA.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport realizuje zakrojony na szeroką skalą program rozbudowy infrastruktury liniowej i kubaturowej pyrzowickiego lotniska. Jest to największych w historii portu projekt inwestycyjny. Większość zadań zakończy się najpóźniej w pierwszej połowie 2015 roku. Wartość inwestycji przekracza 267 mln zł.
- Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie – podkreśla Ryszard Pilch, prezes zarządu spółki Tele – Fonika Kable SA. – To najlepszy dowód, że nasze produkty spełniają najwyższe możliwe i dostępne na rynku parametry jakościowe – dodaje prezes Pilch.
>>> Kup bilet lotniczy na tripsta.pl <<<
Znacząca część inwestycji na pyrzowickim lotnisku realizowana jest w ramach dwóch dużych unijnych projektów. Pierwszy z nich to ”Port lotniczy w Katowicach – modernizacja i rozbudowa infrastruktury lotniskowej i portowej.” W jego ramy wpisane są dwa zadania: „Rozbudowa płyty postojowej nr 1 w kierunku wschodnim i modernizacja dróg kołowania E1, E2 i D” oraz „Budowa nowej drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą”.
Kable pod specjalnym nadzorem
Z punktu widzenie bezpieczeństwa pasażerów do najważniejszych elementów realizowanych prac należy montaż oświetlenia nawigacyjnego na podejściu zasadniczym i pomocniczym, w strefie przyziemienia, osi drogi startowej i drogach kołowania, na ścieżce schodzenia i w światłach pośredniego oczekiwania.
- Na uwagę zasługuje tez i to, że do zasilania oświetlenia nawigacyjnego wykorzystany został opracowany w naszym dziale technologicznym, a następnie wyprodukowany w Zakładzie Kraków – Bieżanów kabel YCY-L – zaznacza R. Pilch.
Oświetlenie nawigacyjne zasilane jest z regulatorów stałoprądowych, CCR-ów za pomocą kabli YCY-L 1x6/2,5 mm2 5 kV (157 000 mb) i poprzez transformatory separacyjne 24 V i kable H07RN-F 2x4 mm2.
To nie jedyna inwestycja lotnicza, gdzie wykorzystywane są kable „Telefoniki”. Są też wykorzystywane podczas prac na płyci lotniska Kraków Balice.
TELE - FONIKA Kable jest 3. producentem kabli w Europie. Do Grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy też 70% krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych o wartości szacowanej łącznie na około 5 mld złotych rocznie. Większość, bo aż 66% produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata.
>>> Pamiętajcie! Tanich noclegów szukamy na: HotelsCombined <<<
W swoim asortymencie ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty, jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.
W skład Grupy TELE-FONIKA Kable wchodzą spółki handlowe odpowiadające za dystrybucje wyrobów na całym świecie, zakłady produkcyjne (4 zlokalizowane w Polsce, 1 w Serbii, 1 na Ukrainie) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych w Bukownie (Polska).
Źródło: Tele-Fonika S.A.