KRAKÓW: X Jubileuszowy Małopolski Piknik Lotniczy 2014

1 post / 0 new
barttuss
Portret użytkownika barttuss
Offline
Dołączył:: 03/07/2009
Posty: 445
KRAKÓW: X Jubileuszowy Małopolski Piknik Lotniczy 2014

Już po raz dziesiąty Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zgromadziło tysiące fanów awiacji. Na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny, w ostatni weekend czerwca odbyła się jubileuszowa edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Miłośnicy lotnictwa mogli podziwiać na krakowskim niebie wiele ciekawych statków powietrznych.

Niesamowity pokaz swoich umiejętności zaprezentował za sterami Su-26 znany na całym świecie litewski akrobata Jurgis Kairys.


Niemniejszych emocji dostarczyło nam oglądanie towarzyszącej mu grupy Aerobatic Yakkers, wykonującej akrobacje na samolotach Jak-52TW.

Fantastycznie zaprezentowała się formacja 3at3 Aeroklubu Warszawskiego oraz Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry.

Miłośnicy straszych statków powietrznych również mieli na czym zawiesić oko. Boeing Stearman, replika RWD-5R czy Jakowlew Jak-18 zachwyciły nie jednego pasjonata.

Na uczestników czekała niesamowita atrakcja. Po raz pierwszy w historii nad miastem pojawiła się latająca legenda II wojny światowej – myśliwiec Supermarine Spitfire w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego.

Na Pikniku zagościły też śmigłowce, m.in. PZL Kania Sekcji Lotnictwa KW Policji w Krakowie oraz Mil Mi-8RL 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Kraków-Balice.

Podczas X edycji pikniku mogliśmy podziwiać również dobrze znanego wszystkim fanom awiacji Antonova An-2 "Wiedeńczyk"

Nie zawiodły również występy solowe- Artur Kielak, Robert Kowalik czy wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej- Jerzy Makula, pokazali swoją najwyższą klasę i umiejętności.

Podczas przelotu nad lotniskiem zaprezentowała się CASA C-295 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Nie zabrakło skoków spadochronowych Sekcji Spadochronowej WKS „Wawel”, paralotni czy balonów na ogrzane powietrze.

Wydarzenie pozostawiło w naszych głowach mnóstwo wspomnień i pozytywnych emocji. Z niecierpliwością czekamy na kolejną, jedenastą już edycję.

Zapraszamy do galerii : Weronika Ćmak , Bartosz Kwilosz

Źródło i foto: Weronika Ćmak (Aviatorka) / Bartosz Kwilosz (barttuss)

 

___________________________________________________________________________________