OSTRÓW WIELKOPOLSKI: IV Festyn Lotniczy "Lotnisko Bliżej Miasta" 2014

  • user warning: Table './lubiepod_arch/skywatchersessions' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT COUNT(sid) AS count FROM skywatchersessions WHERE timestamp >= 1713403847 AND uid = 0 in /home/lubiepod/domains/sky-watcher.pl/public_html/archiwum/includes/session.inc on line 121.
  • user warning: Table './lubiepod_arch/skywatchersessions' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT DISTINCT u.uid, u.name, s.timestamp FROM skywatcherusers u INNER JOIN skywatchersessions s ON u.uid = s.uid WHERE s.timestamp >= 1713403847 AND s.uid > 0 ORDER BY s.timestamp DESC in /home/lubiepod/domains/sky-watcher.pl/public_html/archiwum/modules/user/user.module on line 777.
1 post / 0 new
pawi
Portret użytkownika pawi
Offline
Dołączył:: 03/05/2009
Posty: 4848
OSTRÓW WIELKOPOLSKI: IV Festyn Lotniczy "Lotnisko Bliżej Miasta" 2014

17-18 maja br. odbędzie się kolejna, czwarta edycja Festynu Lotniczego "Lotnisko bliżej miasta" w Michałkowie nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie tam nas oraz dużej ilości atrakcji przygotowanych przez organizatorów tej wspaniałej imprezy lotniczej.

Jak było w ubiegłych latach?

2011 - nasza relacja

2012 - nasza relacja

2013 - nasza relacja

Poniżej przedstawiamy zapis konferencji prasowej, która odbyła się 3 kwietnia br., na której przedstawiono szczegóły dotyczące IV Festynu Lotniczego "Lotnisko bliżej miasta " 2014.

Mając na uwadze międzynarodowy charakter przedsięwzięcia informujemy, iż patronat honorowy nad 4. edycją Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta objął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Pan generał broni pilot Lecha Majewskiego. Pan generał docenia naszą imprezę i życzy wielu sukcesów w organizacji przedsięwzięcia, promującego zarówno historię lotnictwa polskiego jak i rozbudzającego w młodzieży zainteresowanie lotnictwem.

Dla wszystkich organizatorów jest to wyraz uznania. Przez ostatnie lata Festyn Lotniczy w Michałkowie rozwijał się dynamicznie. Dzięki naszej imprezie widać wyraźnie, że przy solidnym wsparciu władz regionalnych m.in. Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego oraz Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pana Jarosława Urbaniaka można wiele zdziałać na rzecz promocji lotnictwa, a także regionu.

 

Pani Paulina Różyło - jako pierwsza kobieta w historii Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu wykonuje loty doświadczalne na samolocie dwusilnikowym samolocie M-28, pierwsza sprawdza sprawność nowo wyprodukowanych maszyn w powietrzu. Do grona pilotów doświadczalnych PZL Mielec Paulina Różyło, jako 26-letnia Pani pilot, dołączyła w kwietniu 2013. Był to ważny moment w 75-letniej historii mieleckiego lotnictwa.

Pani Paulina Różyło przyjęła zaproszenie organizatorów IV Festynu Lotniczego i przybędzie do Michałkowa jako gość specjalny tegorocznej edycji festynu. Jest to dla nas zaszczyt gościć Panią Paulinę na lotnisku w Michałkowie.

Przypomnijmy, że każdego roku organizatorzy Festynu Lotniczego zapraszają wybitnych gości m.in. Panią Martynę Wojciechowską, słynną podróżniczkę związana ze stacją TVN, Pana kapitana Tadeusza Wronę znanego z zakończonego sukcesem awaryjnego lądowania Boeingiem 767 na lotnisku Warszawa Okęcie oraz Pana Sebastiana Kawę wielokrotnego rekordzistę świata w szybownictwie, który od wielu lat znajduje się w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych - jako najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii.

" Dorastając Paulina Różyło nawet nie marzyła o tym, że kiedyś zostanie pilotem, a tym bardziej pierwszą kobietą w 75-letniej historii przemysłu lotniczego w Mielcu, zatrudnioną na stanowisku pilota doświadczalnego. Od zawsze miała zamiłowanie do sportu, dlatego po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Lotniczego bakcyla zaszczepił w niej ojciec, który zawsze marzył o lataniu i liczył na to, że córka podzieli jego pasję. To on jako pierwszy zabrał Paulinę do Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie by pokazać jej szybowce. W prezencie od taty dostała również pierwsze lekcje pilotażu. To właśnie wtedy odkryła swoją prawdziwą pasję. Już po pierwszej lekcji zakochała się w lataniu. W ten sposób rozpoczęła się jej przygoda z lotnictwem.

W październiku 2008, po zaledwie dwóch miesiącach niemal nieprzerwanego latania ukończyła podstawowe szkolenie szybowcowe. Jednak nie chciała na tym poprzestać. Wiedząc, że potrzebuje funduszy na kontynuację szkolenia, wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wszelkie zarobione pieniądze odkładała na kolejne szkolenia. Po roku wróciła do Polski i rozpoczęła szkolenie do uzyskania turystycznej licencji samolotowej. Instruktor szybko docenił jej talent i determinację. Zaproponował więc, że wyszkoli ją nie pobierając pieniędzy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. W ten sposób do opłacenia pozostawały jej tylko koszty wynajęcia samolotu i paliwa.

Zaledwie rok po zdobyciu licencji szybowcowej zaczęła uczestniczyć w zawodach szybowcowych m.in. w zawodach na celność lądowania. Wróciła do Stanów Zjednoczonych do Chicago by pracować, szkolić się na samolotach: Cessna 172 i Cessna 210 oraz uzyskać amerykańską licencję pilota samolotowego FAA. Wyjazd pozwolił jej poprawić angielski, ale też zdobyć kolejne godziny nalotu. Kolejnym krokiem do realizacji marzeń było uczestnictwo w szkoleniu dofinansowanym z Unii Europejskiej, obejmującego nalot 150 godzin niezbędnych do uzyskania licencji. W 2011 roku Paulina uzyskała zawodową licencję pilota samolotowego, jak również zdała egzaminy ATPL. Zdanie tych egzaminów w języku angielskim miało szczególne znaczenie; gdyby się nie powiodło musiałaby zwrócić kwotę dofinansowania.

Następnym krokiem było uzyskanie uprawnienia do wykonywania lotów w złych warunkach pogodowych IFR i uzyskanie uprawniania na samoloty wielosilnikowe. Paulina Różyło uzyskała je jednocześnie. Wtedy też znalazła ogłoszenie rekrutacyjne na pilota dyspozycyjnego w firmie deweloperskiej, z doświadczeniem na samolocie Piper Seneca. Praca ta często wymagała lotów w trudnych warunkach pogodowych i w warunkach oblodzenia. To właśnie wtedy Paulinę i jej umiejętności zauważono w PZL Mielec. Firma poszukiwała pilota do lotów doświadczalnych. Paulina była utalentowana, wyszkolona w IFR, a jej energia i znajomość angielskiego były dodatkowym atutem. - Jeśli naprawdę wiesz, jaki jest twój cel, możesz go osiągnąć …. musisz tylko do niego dążyć – Paulina Różyło przytacza swoje życiowe motto. Jej historia jest dowodem na to, jak ważne jest poświęcenie i zaangażowanie, a realizacja marzeń jest możliwa, jeśli tylko bardzo się tego pragnie." - źródło www.epmlspotters.pl.

 

The Flying Bulls Aerobatic Team (Czechy) - czeska grupa akrobacyjna, wykonująca pokazy na czterech samolotach typu Zlin 50LX w barwach firmy Red Bull, zaprezentuje swoje umiejętności podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie. Wszyscy mamy w pamięci pokaz Latających Byków, zaprezentowany naszej publiczności podczas festynu w roku 2012. Piloci podczas pobytu podkreślali, że pokazy lotnicze w Michałkowie organizowane są na bardzo wysokim poziomie. Z tego też powodu zdecydowali się przylecieć do nas również w tym roku. Co więcej grupa przyleci w towarzystwie swoich kolegów z zespołu The Flying Bulls Aerobatic Duo, którzy zaprezentują naszej publiczności swój premierowy pokaz.

W tym roku po raz ostatni będziemy mogli zobaczyć na niebie zespół The Flying Bulls na samolotach Zlin 50LX. Obecnie grupa jest w okresie wymiany całej floty samolotów na nowe. Dlatego tym bardziej zapraszamy na ten wspaniały, niezwykle majestatyczny pokaz. Specjalnie dla publiczności zgromadzonej na lotnisku w Michałkowie dwie grupy The Flying Bulls oraz The Flying Bulls Duo wystąpią jednocześnie, podczas serii przelotów w szyku.

Grupę The Flying Bulls tworzy czworo doświadczonych pilotów o międzynarodowej sławie. Liderem grupy jest kobieta Radka Machova (65 lat), pozostali trzej piloci to Jiří Saller (61 lat) - lewoskrzydłowy, Jiří Veprek (53 lata)- zamykający oraz Miroslav Krejčí (58 lat) - prawoskrzydłowy.

Start samolotów następuje w szyku, a pokaz rozpoczyna się zaraz po starcie. W trakcie prezentacji w locie zespół wykonuje akrobację zespołową nieustannie zmieniając szyk. Jednym z najbardziej widowiskowych manewrów zespołowych, jakie Byki serwują widzom na pokazach, jest tzw. lustrzanka. Samolot prowadzący leci na grzbiecie, a drugi podlatuje do niego od dołu, naśladując każdy jego ruch. Ta bardzo ryzykowna figura została opanowana zaledwie przez kilka grup akrobacyjnych na świecie. Wymaga dużej odwagi, doświadczenia i kunsztu, olbrzymiej koncentracji i przede wszystkim wzajemnego zaufania członków zespołu. Tymi wszystkimi atrybutami dysponują niewątpliwie Latające Byki. Pokaz kończy się występem solowym i lądowaniem w formacji.

 

The Flying Bulls Aerobatic Duo (Czechy) - duet samolotów XA-42 w malowaniu firmy Red Bull, to kolejna odsłona pokazów w wykonaniu czeskiej grupy akrobacyjnej, która weźmie udział w czwartej edycji Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta. Grupa zaprezentuje swój premierowy pokaz po raz pierwszy w Polsce - na pokazach w Michałkowie. Menadżer grupy zapewnia, że pokaz pary samolotów XA-42 jest o wiele bardziej dynamiczny, niż ten prezentowany przez formację czterech Zlinów 50LX - dzięki temu wszyscy Państwo będą mogli zobaczyć różne rodzaje pokazów lotniczych.

W sumie na płycie lotniska w Michałkowie będziemy gościli, aż 6 samolotów The Flying Bulls. Specjalnie dla publiczności zgromadzonej na lotnisku w Michałkowie wszystkie 6 samolotów dwóch grup The Flying Bulls oraz The Flying Bulls Duo wystąpią jednocześnie, podczas serii przelotów w szyku.

Pilotami nowych maszyn XA-42 są niezwykle doświadczeni piloci akrobacyjni Stanislav Čejka i Jan Rudzinskij. Piloci podkreślają, że różnica pomiędzy samolotem Zlin 50LX, a XA-42 to jak siedzieć w bardzo dobrym sportowym samochodzie, a potem przesiąść się do Formuły 1. Silnik samolotu XA-42, dzięki mocy 315 koni mechanicznych pozawala rozpędzić się do prędkości ponad 400 km/h.

Jedną z figur prezentowanych przez grupę jest serce, namalowane przez samoloty za pomocą dymu. Pokaz składa się także z wielu lustrzanek, czyli figur kiedy samolot prowadzący leci na grzbiecie, a drugi podlatuje do niego od dołu, naśladując każdy jego ruch.

Stanislav Čejka to 35 letni pilot, który rozpoczął swoją lotniczą przygodę w wieku 16 lat, niedługo później pilot wziął udział w Mistrzostwach Europy w akrobacji lotniczej. Stanislav Čejka to także pilot myśliwców JAS-39 Gripen.

Jan Rudzinskij rozpoczął szkolenia lotnicze po 1989 roku, obecnie jako niezwykle doświadczony 44-letni pilot dołączył do nowej grupy The Flying Bulls Duo.

 

Artur Kielak solo (Polska) - można powiedzieć, że Artur Kielak czuje się na Festynie Lotniczym w Michałkowie jak u siebie. Pilot uczestniczy w naszej imprezie nieprzerwanie już od drugiej edycji. Jak mogłoby być inaczej w tym roku? Pilot potwierdził już swój przylot do Michałkowa na samolocie XA-41 o znakach rejestracyjnych SP-EED. Jest to nowoczesna konstrukcja na której Artur Kielak wykonał swój premierowy pokaz podczas III Festynu Lotniczego w Michałkowie. XA-41 to niezwykle udany i wytrzymały samolot pozwalający na wykonywanie figur akrobacyjnych o ogromnym przeciążeniu. W czasie akrobacji samolot toleruje przeciążenia rzędu +/- 10G.

Ogromna dynamika oraz wspaniała precyzja w czasie wykonywania wiązanek akrobacyjnych - właśnie to cechuje Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej Artura Kielaka.

"Swoją przygodę z lotnictwem rozpocząłem w wieku lat szesnastu. Wówczas w Krośnie, w Aeroklubie Podkarpackim zrobiłem trzecią klasę pilota szybowcowego, potem zacząłem skakać ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, a później były już samoloty. Szkoliłem się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych równolegle. W szkole lotniczej w Los Angeles zrobiłem amerykańską licencję zawodową, latałem m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny, zajmowałem się oblotami technicznymi, lotami demonstracyjnymi dla klientów i przebazowaniami tych samolotów przez Atlantyk i po Europie." - pisze Artur Kielak na swojej stronie internetowej.

 

Frank Versteegh solo (Holandia) - holenderski pilot Red Bull Air Race, który latał w niemalże każdym regionie świata wystąpi podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie prezentując swoje niezwykłe air show. Pilot przyleci na specjalne zaproszenie jednego z Członków Stowarzyszenia Lotnisko Bliżej Miasta Lucjana Dudziaka, który w znacznej części ufunduje ten wspaniały pokaz akrobacji indywidualnej pilota, który uczestniczył m.in. w rajdach Red Bull Air Race w Rio de Janeiro, Abu Dhabi, The Golden Horn w Stambule oraz Rezerwacie Indian Navajo - Monument Valley.

Frank Versteegh lata na ponad 180 typach samolotów, wykonał ponad 1400 pokazów akrobacyjnych w ponad 40 krajach na świecie. Do Michałkowa przyleci na samolocie Extra 300L.

Dodatkowo Frank Versteegh był przewodniczącym zespołu zajmującego się pisaniem nowych zasad obowiązujących na pokazach lotniczych dla holenderskiego nadzoru lotniczego. Jest doświadczonym organizatorem pokazów lotniczych, ekspertem do spraw awiacji oraz komentatorem telewizyjnym wyścigów lotniczych.

Frank Versteegh jest nie tylko najwyższej klasy pilotem, ale także wielkodusznym człowiekiem. Poprzez wydanie książki autobiograficznej Niet voor piloten (not for pilots), pilot wsparł akcję charytatywną mającą na celu zbiórkę pieniędzy dla dzieci z chorobą nowotworową.

Pilot Frank Versteegh zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy, będzie to jego premierowy pokaz. Organizatorom Festynu Lotniczego w Michałkowie od samego początku zależy na tym, aby podczas kolejnych edycji imprezy prezentować nowych pilotów na różnych typach samolotów. Jesteśmy przekonani, że pokaz holenderskiego pilota przysporzy Państwu wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Jurgis Kairys (Litwa) - już po raz trzeci będą mieli Państwo okazję zobaczyć podczas Festynu Lotniczego w Michałkowie niekwestionowanego mistrza akrobacji lotniczej, litewskiego pilota Jurgisa Kairysa. Ogromna dynamika pokazów, ewolucje zaprzeczające wszelkim zasadom aerodynamiki, a do tego niezwykły kunszt pilotażu - właśnie to cechuje litewskiego akrobatę. To co Jurgis Kairys wyprawia na niebie nie mieści się w granicach wyobraźni. Tego pilota nie można ująć w żadnym schemacie. Dla niego nie ma granic. Ograniczeń nie stawia również sam samolot o mocy 400 koni mechanicznych. Taki nadmiar mocy pozwala na zawis w pionie przez kilka sekund, nie wspominając już o gwałtownym wyrwaniu samolotu do lotu pionowego zaraz po starcie. Jurgis Kairys z wielką życzliwością przyjął nasze zaproszenie. Powiedział, że na pokazy lotnicze do Michałkowa zawsze przylatuje z przyjemnością i już kilka miesięcy temu zarezerwował dla nas termin w swoim napiętym grafiku.

Jurgis Kairys zdobył pięć medali (2 - złote, 3 - srebrne) w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej. Wygrał World Grand Prix i szereg konkurencji RedBull AirRace.

Wielokrotnie można było przeczytać o "szalonych" i ryzykownych pomysłach litewskiego mistrza. Najsłynniejszym z nich jest przelot w locie odwróconym pod mostem o wysokości zaledwie 7 metrów. Pilot przygotował dla naszej publiczności wspaniały i dynamiczny pokaz. Gwarantujemy, że Jurgis Kairys namiesza w powietrzu oraz poruszy serca przybyłych widzów.

 

Pokazy spadochronowe - Strefa Spadochronowa Pyrlandia - Boogie przygotuje pokaz spadochronowy, który zostanie zaprezentowany podczas Festynu Lotniczego w Michałkowie. Przed festynem oraz w trakcie będzie można zapisać się na skok tandemowy lub lot widokowy. Pyrlandia - Boogie posiada także Ośrodek Szkolenia Lotniczego Samolotowego oraz Śmigłowcowego, w którym można uzyskać licencję pilota.

 

Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM Anakonda - Informujemy, że śmigłowiec Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej weźmie udział w 4. Festynie Lotnisko Bliżej Miasta. Otrzymaliśmy już oficjalną zgodę. Do udziału w imprezie wydzielony został śmigłowiec: W3-RM Anakonda.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. W strukturze brygady funkcjonują obecnie trzy jednostki: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego (43BLotM) i 44. Baza Lotnictwa Morskiego (44BLotM). Samoloty i śmigłowce BLMW stacjonują na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie.

Do głównych zadań Brygady Lotnictwa MW należy:

- poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi;

- rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom;

- zabezpieczenie polskiej strefy SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej;

- monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku;

- transport ludzi i sprzętu.

 

John Richards Zlin Z-37 Čmelák (Czechy) - Zarówno na wystawie statycznej, jak i w locie zaprezentuje się samolot Zlin Z-37 Čmelák. Brytyjski pilot John Richards przyleci do nas z Czech. Niecodziennie spotykaną konstrukcję lotniczą będą mięli Państwo okazję podziwiać przez dwa festynowe dni. Zlin Z-37 został wyprodukowany w Czechosłowacji i służy jako samolot rolniczy. Statek powietrzny jest używany głównie do oprysku upraw.

 

"Kosmiczny samolot" Virus SW - Podczas 4. Festynu Lotniczego nastąpi prezentacja w locie samolotu, który został nagrodzony przez NASA. Pipistrel VIRUS SW jest najbardziej ekonomicznym i zdecydowanie najszybszym, dwuosobowym, górnopłatowym samolotem ultralekkim w swojej kategorii. W całości wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych.

Prędkość, wydajność i bardzo wysoki zasięg samolotu to wizytówka firmy Pipistrel. VIRUS SW 80/100 lata szybciej, dalej i wyżej niż konkurencja, przy zachowaniu mniejszego spalania. VIRUSem polecisz z prędkością 274 kmh (148 kts) na dystansach ponad 1500 km (800NM).

Dzięki wyjątkowej aerodynamice i konstrukcji kompozytowej, VIRUS SW 80/100 jest idealnym medium do podróży na długich dystansach krajowych, nadaje się do patrolowania terenów, fotografii lotniczej oraz do operacji górskich. VIRUS sprawi, że drogowe korki odejdą w niepamięć!

Warto zwrócić uwagę, że doskonałość VIRUSa SW to 1:17, co w przypadku awarii pozwoli dolecieć lotem szybowym dużo dalej niż innym samolotem. Dodatkowo nad bezpieczeństwem lotu czuwa rakietowy system ratunkowy Galaxy GRS, który może zostać wystrzelony nawet przy maksymalnej prędkości.

 

Pokaz latawców - Polski Związek Sportów Latawcowych wraz z portalem latawce.info przygotują specjalnie dla publiczności zgromadzonej podczas 4. Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta, pokaz latawców. Na niebie będzie można zobaczyć latawce giganty np. ośmiornica o długości 33 metrów i szerokości 8 metrów. Będą miały miejsce także konkursy z nagrodami, w których będzie mógł wziąć udział każdy uczestnik festynu.

 

Oddaj krew podczas Festynu Lotniczego w Michałkowie - pod takim hasłem odbędzie się akcja oddawania krwi zorganizowana podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie przez Organizatorów Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta wraz z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, powołanym przez Ministra Obrony Narodowej w lipcu 2005 roku. Zbiórka odbędzie 17 oraz 18 maja 2014 roku. Wszystkich krwiodawców gorąco zachęcamy do udziału w tej szczytnej akcji.

 

Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie - deklaruje swój udział w tegorocznym Festynie Lotniczym w Michałkowie w dn. 17 oraz 18.05.2014r. Grupa rekonstrukcyjna odtwarza żołnierzy Wojska Polskiego z okresu Wojny Obronnej 1939 roku. Występuje w barwach 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Grupa stworzy punkt pokazowy, tzw. dioramę czyli stanowisko polowe. Pokaże repliki następujących typów broni: ckm wz. 30 (np. w ustawieniu przeciwlotniczym), rkm wz. 28 - granatnik 46 mm wz. 36, karabiny Mauser wz. 98.

Celem grupy jest kultywowanie tradycji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, a szczególnie pamięci o 70 Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Pleszewie. Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty powstała dzięki pomocy finansowej i rzeczowej Starostwa Powiatowego, a Starosta Pleszewski objął nad nią honorowy patronat. Grupa występuje w replikach mundurów żołnierzy piechoty armii przedwrześniowej. Drużyna rozpoczęła swoją działalność 1 września 2009 r. od udziału w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pleszewie, wystawiając wartę honorową przy pomniku żołnierzy 70 pp poległych w wojnie obronnej 1939r.

 

Odolanowska Grupa Militarna - grupa miłośników sprzętu wojskowego zaprezentuje około 20 czynnych aut z okresu II Wojny Światowej podczas 4. Festynu Lotniczego - Ostrów 2014.

 

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu - organ wykonawczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach administracji wojskowej, podległy pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu wpisał 4. Festyn Lotniczy w Michałkowie do "Planu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Innymi Partnerami Społecznymi na rok 2014". Tym samym z przyjemnością informujemy, że zaplanowano udział Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu podczas 4. Festynu Lotniczego 17 oraz 18 maja 2014r.

 

Jednostka Wojskowa JW 3918 z Jarocina - Dowódca Jednostki ppłk mgr inż. Andrzej Galan aktywnie włączył się do rozmów ze Stowarzyszeniem Lotnisko Bliżej Miasta w sprawie udziału i prezentacji 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.

16 brl jest logistycznym pododdziałem remontowym przeznaczonym do realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia lotniskowego na szczeblu operacyjnym. Jednostka zdolna jest do intensywnego odtwarzania zdolności eksploatacyjnej uszkodzonych dróg startowych i dróg kołowania oraz umocnionych stref rozśrodkowania samolotów poprzez likwidację skutków uderzeń przeciwnika

Gorąco zapraszamy wszystkich na lotnisko w Michałkowie 17-18 maja 2014 r. Portal sky-watcher.pl jest Patronem Medialnym tej lotniczej imprezy.

Źródło: www.festynostrow.pl, sky-watcher.pl
Foto: Paweł Jakubowski / sky-watcher.pl





___________________________________________________________________________________


PriceRadar Image Banner 468 x 6016
Samouczek - czyli jak zacząć zabawę ze wstawianiem swoich zdjęć na forum