W sobotę startuje Trzeci Piknik Lotniczy - impreza, która początkowo miała przypomnieć, jak długie są tradycje "płockich skrzydeł". Teraz zaczyna przypominać, że czas na modernizację lotniska przy Bielskiej.
Pierwszy piknik zorganizowany został z okazji 75-lecia istnienia lotniska i 50-lecia Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Był imprezą przygotowaną z bardzo dużym rozmachem. Podobnie było rok temu. Jeśli jutro tylko dopisze pogoda i program trzeciego pikniku zostanie zrealizowany - ta impreza z powodzeniem przekształcić się może w wielki festyn lotniczy.
Oto dlaczego - jutro na lotnisku przy Bielskiej wśród samolotów historycznych zobaczymy najprawdziwszego messerschmitta Me-109 z drugiej wojny światowej, a wśród najnowszych maszyn - pokaz akrobatyczny Grupy Żelazny. A do tego 50 zabytkowych mercedesów, które przyjadą na VI zlot tych pojazdów "Mercedesem po Wiśle".
Organizatorem imprezy jest Aeroklub Ziemi Mazowieckiej (partnerem - Izba Gospodarcza Regionu Płockiego), który coraz częściej przypomina, że na jego potrzeby trawiaste lotnisko wystarczy, ale coraz częściej małe samoloty stają się dla zamożnych ludzi tym, czym do niedawna były luksusowe samochody. I coraz częściej te awionetki lądują w Płocku.
Z wyjaśnień dyrektora Aeroklubu Sławomira Adamkowskiego wynika, że AZM wykonał własną symulację inwestycji. Mówi ona, że budowa nowoczesnego, małego oczywiście, portu lotniczego w Płocku nie jest nierealna. Koszt wykonania betonowego pasa o długości 1,2 km, z którego mogłyby korzystać 40-osobowe samoloty (tzw. małej komunikacji) oraz ogrodzenia i zniwelowania terenu może wynieść do 25 mln zł. Zmieściłyby się też budynki do obsługi ruchu lotniczego, hangary.
- To wstępne opracowanie, ale mówi ono, że nie mamy do czynienia z zabójczymi kwotami - powiedział Sławomir Adamkowski. - A nowoczesne lotnisko niesie dużo korzyści dla płocczan.
- Podnosi również prestiż miasta - uważa przewodnicząca komisji inwestycji w płockiej radzie miasta Barbara Smardzewska-Czmiel i podkreśla, że w budżecie Płocka jest 100 tys. zł na koncepcję i projekt takiego obiektu. - Ułatwiłoby ono nam kontakty z inwestorami, choć chcemy, by obiekt miał bardziej charakter sportowo-rekreacyjny. Co oczywiście nie wyklucza lądowania małych samolotów. Na pewno nikt nie kwestionuje potrzeby budowy nowego lotniska. Zobaczymy,
co z tego wyjdzie, ale na pewno projektu nie będziemy robić dla sztuki - dodaje.
Mirosław Milewski okazywał zainteresowanie lotniskiem i deklarował inwestycję od pierwszych godzin zdobycia fotela prezydent Płocka, czyli od końca 2002 roku. Potwierdził swoje zamiary w programie wyborczym przygotowanej na elekcję w 2006 roku - czyli książce "Płock 2011". Problem polega na tym, że do końca kadencji zostało już tylko 1,5 roku. Trochę mało czasu jak na zrealizowanie obietnic wyborczych.
Na pewno na lotnisku jest coraz więcej życia i imprez (pod koniec września odbędzie się np. Święto Latawca o puchar prezesa Peklimaru), swoje znaczenia ma też powstała tu stacja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na razie AZM dysponuje pracą dyplomową Agaty Chrobocińskiej, która pokazuje, jak mógłby wyglądać nowy port lotniczy w Płocku. To wspólna wizja, która uwzględnia realia budowy tego obiektu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Płock