Druga edycja Spotkań z Pasją zgromadziła w Aeroklubie Poznańskim w Kobylnicy liczne grono fanów lotnictwa i kandydatów do podniebnej przygody. Mimo kapryśnej aury, na lotnisku stawiło się blisko 80 osób, gotowych niedzielne popołudnie spędzić w towarzystwie tych, którzy wiedzą jak sięgać po złoto i potrafią marzenia przekuwać w rzeczywistość.
Bohaterki spotkania: Agata Nykaza, Małgorzata Margańska, Magdalena Stróżyk, Katarzyna Żmudzińska i Monika Bobula, doskonale znają smak podniebnych spacerów pod chmurką ze szczyptą adrenaliny. Ich opowieści, te całkiem poważne i te z przymrużeniem oka, były dla uczestników doskonałą lekcją tego, jak po marzenia sięgać wysoko, jak się nie poddawać i jak radzić sobie ze stresem. Okazało się, że to nie podium jest kwintesencją zwycięstwa, że liczy się to wszystko, co do niego prowadzi i że najważniejsze, to zakochać się w tej przygodzie, podjąć wyzwanie i nie rezygnować.
Nasz gość specjalny, Adam Czeladzki, wprowadził w osłupienie stwierdzeniem, że jego marzenia stały się dla niego realne dopiero po wypadku i urazie kręgosłupa. Zrozumieliśmy, że w droga na szczyt musi prowadzić pod górkę i że prawdziwa pasja nie zna barier nie do pokonania.
Agata Nykaza - rodowita poznanianka, która lotniczego bakcyla złapała podczas pierwszego lotu samolotem… pasażerskim na wakacje. Tylko tyle i aż tyle wystarczyło, żeby niedługo potem usiadła za sterami szybowca – tym razem jako pilot, ale szybowce dla odważnej dziewczyny o silnej osobowości okazały się tylko rozgrzewką do długiej przygody zwanej lotnictwem akrobacyjnym. W ślad za licencją szybowcową poszła licencja samolotowa i akrobacje, potem również uprawnienia instruktora szybowcowego. Dziś jest pilotem wyczynowego samolotu akrobacyjnego extra 330 LC i jedyną kobietą w Grupie Akrobacyjnej Żelazny, zwana też „żelazną damą polskiego lotnictwa”.
Małgorzata Margańska - pierwszy raz wzięła udział w zawodach szybowcowych w roku 1992 w Niemczech. Jak sama mówi, Kadra zabrała ją ze sobą trochę jak maskotkę. Jedyna dziewczyna, najmłodsza startująca i … zajęła 3 miejsce! W ślad za brązem poszło zaproszenie do Kadry. Potem wielokrotnie stawała na podium w Mistrzostwach Polski, Europy i świata. Pilot szybowcowy i samolotowy, z uprawnieniami instruktora szybowcowego.
Magdalena Stróżyk - jak sama twierdzi, samoloty zwracały jej uwagę już od dzieciństwa, a jako dziecko krzyczała do przelatujących samolotów „panie pilocie dziura w samolocie”. Potem rodzice postanowili spełnić marzenie dziecka, zabrali na lotnisko, zapisali na kurs szybowcowy. W trakcie szkolenia, po powrocie z termiki, instruktor pokazał na czym polegają akrobacje i od tego momentu Magda już nie miała wątpliwości co będzie robić dalej. Dziś jest licencjonowanym pilotem szybowcowym i samolotowym, z uprawnieniami instruktora szybowcowego. Za nią uczestnictwo w wielu zawodach w akrobacjach oraz brąz w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata w Akrobacjach Szybowcowych w roku ubiegłym, a w tym roku złoto w tej samej klasyfikacji.
Katarzyna Żmudzińska - wiedziała, że będzie pilotem już od 12 roku życia, bo tak postanowiła! Jak to mówią, kaprys rzecz święta, zatem jak pomyślała tak zrobiła. Dziś jest pilotem szybowcowym i samolotowym i razem z Magdą Stróżyk wywalczyła drużynowo brąz na Mistrzostwach Świata w Akrobacjach Szybowcowych w 2012, a w tym roku złoto. Poza tym, Kasia jest doktorantką na Politechnice Poznańskiej w instytucie silników spalinowych i transportu.
Monika Bobula – prawdopodobnie zaczęła latać jeszcze zanim nauczyła się chodzić. Można powiedzieć, że skrzydła dostała od rodziców: mama skoczek spadochronowy, tata pilot, dzieciństwo spędzone na Bezmiechowej, zatem nie mogło być inaczej. Jak sama mówi, lotnictwo jest od zawsze w jej życiu elementem naturalnym. Lotnictwo ją wychowało i nauczyło pokory. Reprezentuje Szybowcową Kadrę Narodową Juniorów, a od niedawna wciela się w rolę instruktora szybowcowego w Aeroklubie Poznańskim.
Adam Czeladzki – niepełnosprawny pilot szybowcowy. Człowiek, który odbiera wymówki tym, którzy twierdzą, że latanie jest trudne, niemożliwe, że nie łatwo się za to zabrać. W 2009r., w wyniku wypadku złamał kręgosłup, na parę miesięcy musiał pożegnać się z lataniem, ale nie poddał się. Adam może się pochwalić nie lada osiągnięciem w postaci przelotu ponad 1000 km.
W ramach II Spotkania z Pasją uczestnicy mieli również możliwość wziąć udział w montażu szybowca Discuss dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnego pilota i w pokazie ręcznego sterowania, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Patronat Honorowy nad II Spotkaniem z Pasją objęli: Aeroklub Polski, Prezydent Miasta Poznania oraz Rektor Politechniki Poznańskiej, przy wsparciu organizacyjnym Aeroklubu Poznańskiego i Partnerów projektu.
Kolejne edycje Spotkań z Pasją niebawem. Szczegóły na ww.spotkaniazpasja.pl
Magdalena Piasecka
Źródło: www.spotkaniazpasja.pl
Foto: Tomasz Lisiecki