Śladem Concorda czyli wizyta w Brooklands Musuem

1 post / 0 new
barttuss
Portret użytkownika barttuss
Offline
Dołączył:: 03/07/2009
Posty: 445
Śladem Concorda czyli wizyta w Brooklands Musuem

W dniu 16 lutego wraz z Naszymi zaprzyjaźnionymi kolegami z portalu Skyspotting.net postanowiliśmy się wybrać do Brooklands Museum w poszukiwaniu śladów Concorda. W Brooklands w 1907 roku powstał pierwszy stały tor wyścigowy na świecie. To tutaj również znajduję się muzeum motoryzacji. Po kilkudziesięciu minutach jazdy po brytyjskich autostradach naszym oczom ukazuje się pierwszy Concord. Niestety jest to tylko makieta przeniesiona z ronda przy lotnisku Heathrow, gdzie teraz stoi Airbus A380 Emirates który wita pasażerów udających się na terminal 1,2 i 3. Makieta concorda stoi przed wjazdem do muzeum, a pod nim wielka tablica informująca, że tutaj znajduje się Brooklands Museum. Po zaparkowaniu samochodu udajemy się do wejścia na teren muzeum (wstęp 10funtów).

Na początku zwiedzania mamy do czynienia z brytyjską motoryzacją. Tuż przed częscią lotniczą znajduje się mur upamiętniający powstanie toru wyścigowego Brooklands.


Po przejściu przez wystawę w końcu ukazują się stateczniki samolotów i sam samolot, który skłania do refleksji czyli Aerospatiale BAC Concorde 100 w barwach British Airways.
.
Samolot znajduący się w muzeum jest wersją, która zostałą zbudowana do lotów testowych i ma nalatane 1282 godzin z czego 514 ponaddźwiękowych.
G-BBDG swój ostatni lot odbył 24 grudnia 1981 roku do Filton koło Bristolu gdzie tam w 1984 roku został wykupiony przez British Airways jako główne źródło części zamiennych do swojej floty tych samolotów. W 2004 roku został rozkręcony i pocięty na 5 głównych części, w ten sposób został przygotowany do transportu drogą lądową do Brooklands Museum, gdzie tam został odrestaurowany przez 100 wolontariuszy z pomocą studentów z Uniwersytetu w Surrey.

Wszyscy którzy mają zamiar odwiedzić od środka Concorda o numerze bocznym G-BBDG otrzymują karte pokładową na lot z którą wejdą na pokład i przeżyją wspaniałe chwile. Po otrzymaniu tej karty wchodzimy na pokład gdzie przewodnik muzeum przypomina Nam historię Concorda, gdzie później zasiadamy w fotelu i rozpoczynamy swój wirtualny lot „Delta Golf” jak nazywano samolot o regu G-BBDG. W skład wirtualnego lotu wchodzi start, przelot z prędkośćią ponaddźwiękową i lądowanie Concordem wraz z odczuciem wibracji w fotelach i wysokiej jakości dźwiękiem silników tej maszyny.
Na koniec lotu na wyświetlaczach ukazuję się film przypominający loty samolotu z piosenką w tle Queen „ Don't stop me now”. Na wyjściu otrzymujemy certyfikat z lotu Concordem G-BBDG oraz możliwość wpisania się do księgi gości odwiedzających „Delta Golf” . Po wyjściu z ponaddźwiękowego samolotu kilka spojrzeń w jego strone, chwila refleksji i udajemy się w dalsze zwiedzanie brytyjskich maszyn, które zapisały się w historii lotnictwa tego kraju. W muzeum znajduje się m.in. Vickers VC10, Vickers 953C Merchantman w barwach Hunting Cargo Arilines o znakach G-APEP, Vickers 906 Viscount British Airways i wiele innych ciekawych maszyn.


Foto: Bartosz Kwilosz \ sky-wtacher.pl
Źródło: sky-watcher.pl
Link do galerii: Brooklands Museum

___________________________________________________________________________________