W lipcu przetarg na budowę pirsów na Okęciu

1 post / 0 new
pawi
Portret użytkownika pawi
Offline
Dołączył:: 03/05/2009
Posty: 4848
W lipcu przetarg na budowę pirsów na Okęciu

Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Michał Marzec poinformował PAP, że pod koniec lipca tego roku władze warszawskiego lotniska Okęcie zamierzają ogłosić przetarg na wykonawcę budowy pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2010 r.

Pirs jest to przedłużenie hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy, czyli kryte przejścia z lotniska do samolotu.

Plany inwestycyjne na Okęciu mają zostać zrealizowane do 2012 roku i opiewać na kwotę ok. 1,2 mld zł.
Chodzi m.in. o dokończenie budowy Terminalu 2, zintegrowanie architektonicznie i organizacyjnie Terminalu 1 z Terminalem 2, zmodernizowanie i rozbudowanie nawierzchni lotniskowych, a także budowę hotelu i biurowca.

Samo dokończenie budowy pirsu południowego i centralnego to kwota ok. 150-200 mln zł. Okęcie jest w trakcie pozyskiwania funduszy na wszystkie zaplanowane inwestycje. 800 mln zł planuje uzyskać od Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz banków komercyjnych, pozostałe 400 mln zł z funduszy własnych oraz środków unijnych.

Marzec dodał, że kończy się wyburzanie starej, jeszcze z lat 50. płyty postojowej dla samolotów. Została już wyłoniona firma, która ma wybudować nową. "Pod płytą zostanie zbudowany system rurociągów, którym będzie dostarczane paliwo" - powiedział Marzec.

W maju tego roku PPL podpisało umowę z firmą JEMS Architekci, na zaprojektowanie nowego hotelu na terenie warszawskiego Okęcia. Obiekt ma być gotowy na Euro 2012. PPL planują zainwestować w budowę i wyposażenie nowego hotelu ok. 120 mln zł.

"Niedługo ogłosimy konkurs na projekt zagospodarowania całego terenu przy lotnisku ok. 10 h terenów do tej pory jeszcze niewykorzystanych. Chcemy tam wybudować AirPort City, czyli cały biznesowy park związany z lotniskiem, z którego będą mogli korzystać klienci nie tylko związani z branżą lotniczą" - powiedział Marzec.

W ostatnim roku Okęcie obsłużyło ok. 10 mln pasażerów.

Źródło: wnp.pl
Foto: wikipedia.org na licencji GNU Free Documentation License

___________________________________________________________________________________


PriceRadar Image Banner 468 x 6016
Samouczek - czyli jak zacząć zabawę ze wstawianiem swoich zdjęć na forum